kilkurdu.com https://www.kilkurdu.com Kıl Kurdu, Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kilkurdu.com Sat, 25 Jan 2014 00:00:00 +0000 Mon, 14 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Bağırsak Kıl Kurdu https://www.kilkurdu.com/bagirsak-kil-kurdu.html Tue, 04 Dec 2018 04:49:37 +0000 Bağırsak kıl kurdu, tolumda yaygın olarak görülen parazitlerden biridir. Kıl kurdunun doğal konağı insan olmakla beraber, her yaştan kişiyi etkileyebilir. Özellikle 5-14 yaş arası çocuklarda daha fazla görülür. Kıl kurdu ip Bağırsak kıl kurdu, tolumda yaygın olarak görülen parazitlerden biridir. Kıl kurdunun doğal konağı insan olmakla beraber, her yaştan kişiyi etkileyebilir. Özellikle 5-14 yaş arası çocuklarda daha fazla görülür. Kıl kurdu iplik biçiminde ve hareketli bağırsak parazitidir. Özellikle kalabalık yaşam koşullarına sahip insanlarda yaygın şekilde görülür. Erkek kıl kurtları 2-6 mm, dişi olanlarda 8-12 mm uzunluğunda olur. Kıl kurduyla enfekte olmuş kişilerde erişkin dişiler geceleri anüsten dışarı çıkarak, burada makat çevresine binlerce yumurta bırakırlar. Bundan sonra kısa sürede ölürler. Yumurtalar 6 sat içerisinde bulaşıcı özelliklerini kazanmaktadır. Kişinin iç çamaşırına bulaşarak, yatağına dökülür ya da makatta kaşıntıya yol açarak parmakla makat kaşındığında ya da tuvaletteki temizlik sırasında ele ve tırnağa bulaşarak çevredeki kişileri de etkilerler. Bu yüzden kişilere tekrar bulaşması, kişiden kişiye bulaşması kolay olur.

Bağırsak kıl kurdundan korunma yolları

Kıl kurdunun oda sıcaklığında 2-3 hafta kadar canlı kalma özelliği bulunmaktadır. İç çamaşırlarda, yatak çarşaflarında eğer yumurta olursa, kolayca bulaşma riski bulunur. Çarşaflarda kıl kurdu yumurtası olduğunda, çarşaflar silkelenirse, özellikle ağız bölgesine bulaşması kolay olur. Bu yüzden çamaşırlar, yak çarşafları, kılıflar sıcak suyun içinde yıkanmalıdır. Enfekte olmuş aile bireyi bulunuyorsa, tedavi herkes için uygulanmalıdır.

Bağırsak kıl kurdu bulaşması ve belirtileri

Bağırsak kıl kurdu insanlara ağız yoluyla bulaşmaktadır. Yumurtaların ağızdan mideye ulaşmasından sonra larva halinde olan kıl kurdu buradan kör bağırsağa geçerek burada erişkin hale gelir. Rahatsızlık makattan yeniden yumurta halinde anal yoldan bağırsağa girmesiyle tekrar edebilir. Genellikle enfekte olanlarda fazla belirti vermez. En belirgin belirtisi makat bölgesinde neden olduğu kaşıntıdır. Ayrıca başka alanlarda irinli enfeksiyonlara yol açabilirler. Hastalarda uykusuzluk, gece işemesi, diş gıcırdatması, gece korkuları gibi belirtilerde görülebilir. Çocukları fazla etkilediği için, psikolojik sorunlar ve buna bağlı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Enfeksiyonların ağır seyretmesi halinde, bağırsaklarda tahribata yol açarak, sindirim sistemi sorunları ortaya çıkabilir.

Bağırsak kıl kurdu tanısı

Kıl tanısı için yumurtaların ya da parazitin kendisinin görülmesi gerekir. Bunun için hastalarda sabahları makat bölgesine seloteyp yapıştırarak, yumurta ve parazitler görülebilir. Bağırsak kıl kurdu tedavisi tüm aile için uygulanmalıdır. Sorunun tekrarının önlenmesi güç olduğunda, alınacak önlemler titizlikle uygulanmalıdır. Ellerin her zaman temiz olması, tırnakların daima kısa kesilmesi, sürekli olarak fırçalanması kıl kurdunun tekrarlama ve bulaşma riskini azaltacaktır.

Bağırsak kıl kurdu tedavisi

Bağırsak kıl kurdu tedavisinde en önemli etken tüm ailenin tedavi edilmesi ve genel hijyen kurallarına uyulmasıdır. Ellerin yıkanması, tırnak aralarının iyice temizlenmesi, tuvalet temizliği gibi hijyen kurallarına uyulmalıdır. Çocukların mutlaka sabahları makat çevresi sabunlu suyla yıkanmalıdır. Her gün iç çamaşırları değiştirilmeli, özellikleri külotları değiştirilerek, sıcak suyla yıkanmalıdır. Kuruyunca ütüyle ütülenmelidir. Bağırsak kıl kurdu için doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Bunun yanında makat kaşıntısı ve tahrişi için özel kremler kullanılmalıdır. Tedavi tüm aile bireylerine uygulanırsa, tekrarların önüne geçilebilir.

Bağırsak Kıl Kurdu

Bağırsak kıl kurdu bitkisel tedavisi

Bunun için kullanılacak malzemeler, havuç, patlıcan unu, soğan, sarımsak, kuşkonmaz, zeytinyağı, süt ve sirkedir. Öncelikle havuç rendelenerek, dövülmüş soğanla birlikte suyun içinde kaynatılır. Bunu süzerek sirkeyle karıştırın. Elde ettiğiniz karışımla]]> Bebeklerde Kıl Kurdu https://www.kilkurdu.com/bebeklerde-kil-kurdu.html Tue, 04 Dec 2018 13:47:30 +0000 Bebeklerde kıl kurdu, bağırsak kurdu olarak ta tanımlanan parazitlerdir. Çünkü bu parazitler bağırsaklarda yuvalanır. Her yaştan kişiyi etkileyebilen kıl kurtları anne sütüyle beslenen bebeklerde pek görülmez. Ancak anne süt Bebeklerde kıl kurdu, bağırsak kurdu olarak ta tanımlanan parazitlerdir. Çünkü bu parazitler bağırsaklarda yuvalanır. Her yaştan kişiyi etkileyebilen kıl kurtları anne sütüyle beslenen bebeklerde pek görülmez. Ancak anne sütü almayan bebeklerde kıl kurdu vakıalarına rastlanabilir. Büyüklüğü yaklaşık 1 cm kadar olan parazitler beyaz renkte olur. Özellikle çocuklarda yetişkinlere oranla kıl kurdu daha fazla görülür. Fazla rahatsız edici özellikleri olmasa da, makat kaşıntısına neden olduklarından bebekleri rahatsız eder. Bebekler katı besinleri tüketmeye başladığı zaman kıl kurdu etkisinde daha fazla kalırlar.


Bebeklerde kıl kurdu belirtileri nelerdir
 • Kıl kurdunun en önemli belirtisi makatta oluşan kaşıntıdır
 • Kız bebeklerde vajina bölgesini etkilerse bu alanda da kaşıntıya yol açabilir
 • Bebeklerde ishal ve kabızlık sorunu görülebilir.
 • Bebeğin dışkısı kontrol edilirse, beyaz kurtçukların olduğu görülebilir
Bebeklerde kıl kurdu neden olur

Bebeklerin kıl kurdundan etkilenmesi genellikle tükettikleri besinlerden ve sudan kaynaklanır. Bu nedenle bebeklerin beslenmesinde hijyene önem verilmelidir. Yiyecekleri ve içtikleri suyun temiz olması gerekir.

Bebeklerde kıl kurdu tedavisi nasıl yapılır

Bebeğinizin makatında onu rahatsız eden kaşıntılar olursa ya da dışkısında kıl kurtları olduğunu fark ederseniz, bebeğinizi hemen doktora götürmelisiniz. Bu durumda bebekle beraber ailedeki diğer kişiler için tedavi planlaması yapılır. Uygulanan ilaç tedavisi tüm aile bireyleri içindir. Kaşıntı içinde lokal kremler kullanılır. Kaşıntı yüzünden makatta ya da vajinada tahriş meydana gelmişse, buna da tedavi edici kremler verilir. Tedavinin ailedeki herkese uygulanmasının nedeni, kıl kurdunun bulaşıcı olmasından kaynaklanır.
Bebeklerde Kıl Kurdu
Kıl kurdu için evde hangi önlemler alınmalıdır

Bebekte makat ve vajina bölgesinde kaşıntı sorunu olacağından, enfeksiyon riskinin bulunduğu dikkate alınmalıdır. Bu nedenle bebeklerin tırnaklarının kesilmesi gerekir. Tırnaklarıyla bu bölgeleri kaşıma olasılığı bulunduğundan, mikrop ve bakterilerin sorun yaratacağı ve enfeksiyona yol açma riski vardır. Bu kıl kurdunun bulaşıcılık riskini de arttırır.

Bebeklerin yemek yemeden önce ve sonrasında ellerini sabunla yıkamak önemli bir tedbirdir. Bu uygulama ailedeki herkes için geçerlidir. Özellikle tırnak araları iyi temizlenmelidir. Bu alışkanlık tuvalet sonrasında da yapılmalıdır. Bebekler bebek bezi kullanmıyorsa, giydiği kıyafetler, yatak örtüleri sıcak suda yıkanmalı ve her zaman temiz olmalıdır. Bunu ailedeki herkes için uygulamaya çalışmalısınız. Evdeki hijyen kurallarına herkes uymalıdır. Bebeklerin tedavisinde ve kıl kurdundan korunmasında aile bireyleri birlikte hareket etmelidir.

Bebeklerde kıl kurdu tedavisi ihmal edilirse

Bebeklerde kıl kurdu tedavisi yapılmazsa, kıl kurtları bağırsaklarında yaşam sürer. Bebeğin yediği besinlerle beslenirler. Bu nedenle bebeklerde vitamin ve mineral eksikliği görülebilir. Özellikle demir eksikliği görüldüğünden, bebeklerde kansızlık gelişebilir. Vücuttaki diğer organlarda bundan zarar görebilir. Bazen bebeklerin ölümüne de yol açabilir. Bu nedenle ailelerin bu konuda dikkatli olması gerekir.
]]> Gebelikte Kıl Kurdu https://www.kilkurdu.com/gebelikte-kil-kurdu.html Wed, 05 Dec 2018 08:45:48 +0000 Gebelikte kıl kurdu, anne adaylarını etkileyebilecek sorunlardan biridir. Kıl kurdu insan bağırsaklarına tutunarak, burada konakçı şeklinde yaşam süren parazitlerden biridir. Her yaşta kişiyi etkisi altına alabilir. Kıl kurdunu Gebelikte kıl kurdu, anne adaylarını etkileyebilecek sorunlardan biridir. Kıl kurdu insan bağırsaklarına tutunarak, burada konakçı şeklinde yaşam süren parazitlerden biridir. Her yaşta kişiyi etkisi altına alabilir. Kıl kurdunun bulaşıcı özelliği bulunması nedeniyle ailedeki herkesi etkilemesi söz konusudur. Gebelikte kıl kurdu oluşması anne karnındaki bebeğin beslenmesini etkileyecek olumsuzluklardan biridir. Çünkü kıl kurdu kişinin yedikleriyle beslenir. Bu nedenle anne adayında vitamin ve mineral eksikleri ortaya çıkar. Bu bebeğin beslenmesini de direkt olarak etkileyecektir. Daha çok demir eksikliği ortaya çıkacağından, anne adayı kansızlık sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Gebelikte zaten anne adayı dışarıdan demir hapının takviye olarak alır. Birde bağırsaklarında konakçı şekilde yaşam süren kıl kurdu sorunu olursa, kansızlık daha ciddi boyutlara varabilir. Gebelikte kıl kurdu diğer kişilerde olduğu gibi benzer belirtilere sahiptir. Ancak anne adayının zaten gebelikle ilgili sıkıntıları bulunduğundan, kıl kurdu nedeniyle yaşadıkları onu daha fazla etkileyebilir.

Gebelikte kıl kurdu belirtileri

Gebelikte kadının bundan etkilenmesi halinde yine en önemli belirti makat çevresindeki kaşıntıdır. Ancak gebeliğin etkisiyle bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, uykusuzluk gibi etkilerde göstererek anne adayının daha fazla rahatsızlık duymasına neden olabilir. Kadında ortaya çıkacak kansızlığın önemli bir sebebi kıl kurdu olabilir. Bu nedenle gebe kadınların özellikle makat çevresi ile vajina bölgesi kaşıntılarını dikkate alması ve kıl kurdu açısından değerlendirilmesi gerekir. Özellikle geceleri ve sabah artan makat çevresi kaşıntılarına dikkat edilmesi gerekir.

Gebelikte kıl kurdu teşhisi ve tedavisi

Anne adayında kıl kurdu belirtisi olarak kabul edilen makat ve vajina kaşıntısının bulunması halinde, mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Bu belirtiler kıl kurdunun bulunduğunu gösteren bulgulardır. Ancak kesin tanı için dışkıda parazit araması yapılmalı, gerekirse sabahları selofan kullanılarak makat çevresinden örnekler alınmalıdır. Eğer ailede kıl kurdu ile enfekte olan kişi bulunuyorsa, bu değerlendirmelere de gerek yoktur. Bu durumda anne adayına kıl kurdu tedavisi uygulanır.
Gebelikte Kıl Kurdu
Doktorun uygun gördüğü kıl kurdu ilaçlarının (gebeliğe zararı olmayanlar) kullanılması ve bunun yanında temizlikle ilgili tedbirlerin alınmasıyla gebe kadının bu sorundan kurtulması sağlanır. Ailedeki herkese aynı tedavinin uygulanması esastır. Çünkü kıl kurdu bulaşıcıdır ve tekrarlama özelliği fazladır. Evde yiyeceklerin temizliğine, sebze ve meyvelerin iyi yıkanmasına, içme sularının temizliğine, giysilerin, iç çamaşırlarının, yatak örtülerinin sıcak suyla yıkanmasına, kızgın ütüyle ütülenmesine önem verilmelidir. Kıl kurdu tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Diğer kişilerde olduğu gibi konakçı olan kıl kurdu kişinin bağırsaklarına yerleşerek, beslenmesinin önünde önemli bir engel olur. Gebelikte kıl kurdu hem anne için, hem de anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Bu yüzden kıl kurdu belirtileri önemsenmelidir. 
]]>
Hamilelikte Kıl Kurdu https://www.kilkurdu.com/hamilelikte-kil-kurdu.html Thu, 06 Dec 2018 05:27:58 +0000 Hamilelikte kıl kurdu, her kadının hamlelik döneminde kıl kurdu sorunuyla karşılaşması mümkündür. Kıl kurdu en fazla çocukları etkilese de, bulaşıcı özelliği çok fazla olduğundan herkeste etkili olabilir. Hamilelik dönem Hamilelikte kıl kurdu, her kadının hamlelik döneminde kıl kurdu sorunuyla karşılaşması mümkündür. Kıl kurdu en fazla çocukları etkilese de, bulaşıcı özelliği çok fazla olduğundan herkeste etkili olabilir. Hamilelik döneminde kadının kıl kurdu ile enfekte olması halinde, en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Çünkü tedavinin geciktirilmesi anne adayı kadar bebeğin de zarar görmesine neden olabilir. Konakçı olan kıl kurtları insanları tercih eden bağırsak parazitlerinden biridir. Bağırsaklara yerleşerek kişinin yediği besinlerden beslenirler. Bu kişinin yeteri kadar vitamin ve minerallerden yararlanmasına engel olur. Hamile olanlarda ise, bebeğinde beslenmesini engeller. Anne beslenemezse bebeğin beslenmesi de etkilenir. Çünkü bebek anneden aldığı besin maddeleriyle gelişimini tamamlar. Özellikle demir mineralinin yeterince alınmaması annede demir eksikliğine ve dolayısıyla kansızlık sorununun yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden hamilelikte kıl kurdu belirtileri bulunan kadınların mutlaka doktora gitmesi ve tedavinin yapılması gerekir.

Hamilelikte kıl kurdu belirtileri

Bu dönemde görülen kıl kurdu normal kişilerde olan belirtilerden farklı olmaz. Enfekte olan kişilerde fazla belirtiye yol açmasa da, makatta ve kadınlarda vajinada kaşıntıya yol açması kaçınılmazdır. Çünkü kıl kurdunun dişileri geceleri makata doğru ilerleyerek bu alanda binlerce yumurta bırakırlar. Buradan çevreye dağılarak, yeniden ağız yoluyla kişileri etkiler. Bulaşıcılıkta bu şekilde aktifleşir. Hamilelikte kıl kurdu belirtileri de kaşıntıyla ortaya çıkar. Bunun yanında kadında uykusuzluğa neden olabilir, kaşıntı yüzünden enfeksiyon sorunları yaşanabilir. Eğer ailede başka kişilerde kıl kurdu tanısı yapılmışsa, hamile olan kişilerinde belirtiler olmasa da tedaviye alınması gerekir.

Hamilelikte kıl kurdu tanısı ve tedavisi

Kıl kurdu tedavisi bulunan bir sağlık sorunu olmasına rağmen, hamileliğin özel bir süreç olmasından dolayı tedavide dikkatli olunması gerekir. Kıl kurdu tedavisinin temeli ilaçların kullanılması ve hijyen kurallarına dikkat edilmesine dayanır. Bu yüzden hamileliğe zararı bulunmayan ilaçların kullanılması gerekir. Bu nedenle hamile kadınların doktor kontrolünde ilaçları kullanması gerekir. Lokal olarak kullanılan kremlerde makat ve vajina çevresindeki kaşıntıların ve tahrişin tedavisinde faydalı olur.

Hamilelik süresince anne adayının yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü besinlerden de kıl kurdu bulaşabilir ve tekrarlama riski yükselir. Bu nedenle besinlerin iyi yıkanıp, temizlenmesi gerekir. İçme sularının temiz olmasına özen gösterilmelidir. Bu arada kıl kurdunun bulaşmasına yol açan giysiler, iç çamaşırları, çarşaf ve örtüler yıkanırken sıcak su kullanılmalı, her biri ütülenmelidir. Ellerin her zaman yıkanması, tuvalet temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Hamilelikte kıl kurdu tedavisi yapılırken evdeki herkes bu tedavinin içinde yer almalıdır.
]]>
Makatta Kıl Kurdu https://www.kilkurdu.com/makatta-kil-kurdu.html Thu, 06 Dec 2018 15:24:10 +0000 Makatta kıl kurdu, kaşıntıya neden olup, buradan çevreye yayılma ve kişiden kişiye bulaşma riski oluşturur. Kıl kurdu en fazla çocukları etkileyen bağırsak parazitidir. Ancak bulaşıcı özelliği bulunduğundan, ailede bu Makatta kıl kurdu, kaşıntıya neden olup, buradan çevreye yayılma ve kişiden kişiye bulaşma riski oluşturur. Kıl kurdu en fazla çocukları etkileyen bağırsak parazitidir. Ancak bulaşıcı özelliği bulunduğundan, ailede bulunan herkes için risk oluşturur. Vücuda girdiğinde kör bağırsakta, apandisit ve kalın bağırsağın diğer bölümlerinde konakçı şeklinde yaşamına devam eder. Kıl kurdunun dişileri ve erkekleri bulunur. Bunlardan dişiler erişkin hale geldiğinde geceleri makat çevresine ulaşarak, burada cilt yüzeyine binlerce yumurta bırakır. Bu yumurtaların iç çamaşırlarından, yatak çarşaflarından ağız bölgesine ulaşması demek, bu sorunun tekrarlaması ve diğer kişilere bulaşması demektir. Ağız bölgesine ulaşan yumurtalar larva olarak mideye ve oradan bağırsaklara geçerek aynı döngüyü devam ettirir. Yumurtaların kıl kurdu haline gelmesi 1-2 ayı bulur ve makata ilerleyerek yeniden yumurta yapabilirler.

Makatta kıl kurdu belirtileri nelerdir

Kıl kurdunun en önemli göstergesi makat çevresinde ortaya çıkan kaşıntıdır. Dişi kıl kurdunun yumurta bırakmak için makat çevresine çıkması ve hareket halinde olması bu dayanılmaz kaşıntılara yol açar. Bununla birlikte enfeksiyon riski, uykusuzluk çekme, çocuklarda altını ıslatma gibi diğer belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kaşıntıların devam etmesi ve tedavinin gecikmesi durumunda ciltte egzama, iltihap gibi sorunlar ortaya çıkar. Enfekte olan kişilerde sabahları yastığın ıslandığı görülebilir. Bu ağızdan su gelmesiyle olur. Kıl kurdu yumurtaları makattan dış ortama çıktıklarında oda sıcaklığında birkaç hafta kadar canlı kalabilirler. Bu yüzden kişiden kişiye bulaşma riski vardır. Özellikle ailedeki diğer kişilerin etkilenmesi kaçınılmaz olur. Bu yüzden makatta kıl kurdundan etkilenen kişilerin tüm ailesine tedavi uygulanmalıdır.

Makatta kıl kurdu tanısı ve tedavisi

Kişilerde yukarıdaki belirtiler olduğunda, mutlaka doktora gidilmelidir. Tanı için kıl kurdunun makat çevresinde görülmesi gerekir. Parazitin yumurta bırakmak için geceleri dışarıya çıktığı bilindiğinden, bölgeye selofan yapıştırılırsa, rahatlıkla görülebilir. Genellikle çocuklar bundan etkilendiğinden aileler makatta kaşıntı sorunu olan çocuklarına bu yöntemi uygulayabilir. Dışkıda da kıl kurdu görülse de, bu daha zor olur. Şikayetleri olan kişilerde genellikle dışkıda parazit taraması için testte yapılır. Ancak bazen testin sonucu negatif çıkabilir. Buna rağmen kişide özellikle makat kaşıntısı gibi belirtiler olursa, testin birkaç defa tekrarlanması tavsiye edilir. Ailede bir kişide bile kıl kurdu bulunur ve tanısı yapılırsa, diğer fertlere testin yapılmasına gerek kalmaz. Çünkü tedavi hepsine birden uygulanır.

Kesin tanı konulan makatta kıl kurdu tedavisinde hastalara ilaç verilir. Mebendazol, albendazol ya da piranteş pomat kullanılan ilaçlar arasındadır. Ancak kıl kurdunun tekrarlama ve bulaşma riski bulunduğundan, ailedeki herkes bu ilaç tedavisini uygulamadır. Doktorun önerdiği şekilde tedaviye devam edilmeli ve evde hijyen kurallarına uyulmalıdır. Özellikle el ve vücut temizliğine, tuvalet temizliğine, çarşaf, çamaşır ve giysilerin sıcak suda yıkanması ve ütülenmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca yiyeceklerin iyice yıkanması, içilen suların temiz olması makatta kıl kurdundan korunmak için gerekli önlemler arasındadır

Kıl kurdu sorunundan kurtulmak için 1 bardak sıcak suyun üstüne 50 gram kekik koyarak da kurtulmayı deneyebilirsiniz
]]>
Yüzdeki Kıl Kurtları https://www.kilkurdu.com/yuzdeki-kil-kurtlari.html Thu, 06 Dec 2018 16:29:29 +0000 Yüzdeki kıl kurtları, ağız çevresindeki kıl kurdu yumurtalarından oluşur. Çünkü konakçı olan kıl kurdu ağız yolundan bulaşır. Kıl kurdunun insan bedenindeki seyahati ağızdan başlar. Yumurta şeklinde ağızdan girerek, m Yüzdeki kıl kurtları, ağız çevresindeki kıl kurdu yumurtalarından oluşur. Çünkü konakçı olan kıl kurdu ağız yolundan bulaşır. Kıl kurdunun insan bedenindeki seyahati ağızdan başlar. Yumurta şeklinde ağızdan girerek, mideye ulaşır. Larva olarak kör bağırsağa, apandisit ve kalın bağırsakların diğer alanlarına yerleşir ve buralarda erişkin hale gelir. Erişkin olan dişi kıl kurtları geceleri makata doğru ilerleyerek, buraya sayıları binleri bulan yumurtalar bırakır. Bu yumurtalar iç çamaşırına ve yatak çarşaflarına dökülür. Bu giysilerin ve çarşafların silkelenmesi ve hareketiyle havada uçuşarak yüze ve ağız çevresine bulaşır. Yüzdeki kıl kurtları burada ağızdan yeniden vücuda girerek aynı döngüyü yaratırlar. Kıl kurdu yumurtaları dışarıda oda sıcaklığında 2-3 hafta yaşayabilir. Bu şekilde etrafa yayılarak, kendilerine konakçı olabilecek kişileri bulur. Aynı evde olan, birlikte yaşayan kişilere çok çabuk bulaşırlar. Özellikle yurtlarda, okullarda hızla yayılabilirler. Bu nedenle enfekte olan kişiler bulundukları ortamdaki diğer kişilerle birlikte tedaviye alınır.

Yüzdeki kıl kurtları nasıl önlenir

Buna engel olmak için kişilerin hijyene çok dikkat etmesi gerekir. El ve yüz temizliğine, düzenli olarak ellerin ve yüzün yıkanmasına özen gösterilmelidir. İnce ipliksi olan kıl kurtları, sarımsı renkte olur. Bunları erişkinliğinde dışkıda görmek mümkündür. Ancak en kolay şekilde sabahları makat çevresinde selofan kullanılarak görülmesi sağlanabilir. Bununla enfekte olan kişilere uygulanan ilaç tedavisi hijyen kurallarına uyulmazsa pek faydalı olmaz. Çünkü etrafa yayılan binlerce yumurta yüzde ağızdan girerek yeniden bağırsaklara yerleşebilir. Bu nedenle temizlik kıl kurtlarından kurtulmanın önemli bir yoludur.
Yüzdeki Kıl Kurtları
Yüzdeki kıl kurtları henüz yumurta halinde olduğundan, ellerin ve yüzün sıkça yıkanması tavsiye edilir. Sıcak su kıl kurdu yumurtalarının ölmesini sağlar. Bu yüzden yumurtaların yüze bulaşmasına, buraya kadar ulaşmasına engel olmak için, çamaşırların, giysilerin sıcak suyla yıkanması ve ütülenmesi gerekir. Ayrıca yiyeceklerden ve içme suyundan kıl kurdu bulaşmasına engel olmak için, her şeyin iyice yıkanması, suyun temiz olması gerekir. Genel olarak kıl kurdunun bulaşıcılığı temizlikle engellenebilir. Sadece ilaç tedavisiyle bundan kurtulmak oldukça zordur. Konakçı olarak bağırsakları mesken tutan ve enfekte oldukları kişinin yediklerinden beslenen kıl kurtları, henüz bağırsaklara yerleşmeden engellenmelidir. Bulaşmaları yüzde ağızdan olduğundan, sadece temizlikle bunu başarabilirsiniz.
]]>
Kıl Kurdu Tedavisi https://www.kilkurdu.com/kil-kurdu-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 09:30:30 +0000 Kıl kurdu tedavisi, kıl kurdu oldukça yaygın bir şekilde görülebilen enfeksiyon türlerindendir. Her yaş grubunda görülmekte, ancak 5-14 yaş arasında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Kalabalık ortamlara maruz kalan Kıl kurdu tedavisi, kıl kurdu oldukça yaygın bir şekilde görülebilen enfeksiyon türlerindendir. Her yaş grubunda görülmekte, ancak 5-14 yaş arasında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Kalabalık ortamlara maruz kalan çocuk ve yetişkinlerde görülme olasılığı daha yüksektir. Çok yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen oldukça zararsızdır.

Kıl kurduna maruz kalan kişilerde dişi kıl kutları gece uyku esnasında anüsün dışına kadar çıkarak makat ve çevresine binlerce yumurta bırakır. Ancak bu yumurtalar kısa bir zamanda canlılığını yitirir. Anüs ve çevresine yayılan yumurtalar 6 saat kadar kısa bir sürede bulaşıcı bir özellik kazanır.

İç çamaşırlarına, kişinin yattığı yatağa bulaşan ve bulunduğu alanda kaşıntı hissi uyandırarak bölgenin kaşınması ile tuvalet sonrası temizlik anında kişinin eline bulaşarak tırnak aralarına kadar işleyebilir. Dolayı ile kıl kurdunun fazlaca bulaşma ve özellikle çocuktan diğer bir çocuğa kolaylıkla geçme olasılığı vardır.

Kıl kurtları oda sıcaklığında yaklaşık 3 hafta kadar canlılıklarını koruyabilir. Kıl kurdunun bulaştığı yatak çarşaflarından dökülen yumurtaların ağız yolu ile bulaşma olasılığı da çok yüksektir. Genellikle her hangi bir belirti vermediği için kişi durumdan habersiz olabilir. En fazla rastlanan belirti özellikle geceleri artan makat bölgesinde oluşan kaşıntı hissidir. Ayrıca vücutta bazı alanlarda cerahatli enfeksiyon görülme olasılığı da vardır.

Kıl kurdu tedavisinde temel bütün ailenin aynı anda tedaviye dahil olmasıdır. Tedavinin başarılı olması için temizlik kurallarına çok özen göstermek önemlidir. Tuvalet temizliği, tırnak temizliği tedaviden başarılı sonuç alabilmek için şarttır.

Kıl kurdu teşhis edilen çocukların sabah uyanır uyanmaz makat bölgesi sabun ile mutlaka yıkanmalıdır. İç çamaşırları belli aralıklar ile düzenli bir şekilde değiştirilmelidir. Kirli iç çamaşırları kaynar su ile kaynatılmalı ve ütülenmelidir. Kıl kurdu tedavisinde bu tür ayrıntılara dikkat edildiği takdirde hastalığın tekrar bulaşma riski azalacaktır.

Kıl kurdu tedavisinde doktor pyrantel pamoat adlı ilacı reçete edecektir. Bu ilaç kilo başına 11 miligram şeklinde tek doz olarak kullanılır. İlaç 15 gün aradan sonra tekrar kullanılır.

Kıl Kurdu Tedavisi

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavisi

Malzemeler

 • Soğan
 • Sirke
 • Süt
 • Sarımsak
 • Havuç

Kürün Hazırlanışı:

 • Havuç yıkanarak rende yapılır. Soğan robottan geçirilir ya da dövülerek rendelenmiş havuç ile beraber kaynatılır. Bu karışım süzgeçten geçirilerek arta kalan suya sirke eklenir. Elde edilen karışım ile makat bölgesi gün içinde 2-3 defa yıkanır.
 • Sarımsakların kabukları soyularak rendelenir ve süt ilave edilerek kaynatılır. Kaynayan karışım süzgeçten geçirilerek elde edilen sudan her yemek sonrası ve yatmadan hemen önce bir kahve fincanı kadar içilir.
 • Kıl kurdu devam ettiği sürece makat bölgesi gün içinde üçer saat ara ile sirkeli su ile yıkanmalıdır.
]]>
Rüyada Kıl Kurdu Görmek https://www.kilkurdu.com/ruyada-kil-kurdu-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 05:03:22 +0000 Rüyada Kıl Kurdu Görmek, Kurt, rüyada kız çocuğudur. Bağırsaklardaki kurtlar kimsenin malını yiyen çocuklarıdır. Makattan çıkan kurtlar torunlara alamettir. Ağzından kurt çıktığını gören kimseye aile fertl Rüyada Kıl Kurdu Görmek, Kurt, rüyada kız çocuğudur. Bağırsaklardaki kurtlar kimsenin malını yiyen çocuklarıdır. Makattan çıkan kurtlar torunlara alamettir. Ağzından kurt çıktığını gören kimseye aile fertleri tuzak kurar. Ancak o onların kurduğu tuzağı bilir ve bundan kurtulur. Hiçbir işlem yapmaksızın karnından kurtların çıktığını gören kimse kötü kimselerden ayrılır. Bu onun için bir şeref ve bir temizlik olur. Vücuttan kurtların çıkışı sıkıntısının gitmesidir. İrinin vücuttan çıkması da sıkıntının gideceğine alamettir. Kurt aile içinden olan düşmandır.

Rüyasında kıl kurdu görmek, maddiyata gelecek artışa, özlemi duyulan bir ilişkiye, yüksek ticari kazançlara, yüksek talihe, sevince erişileceğine, sakin yaşayacağına, verdiği sözünü tutacağına, güzel işler yapacağına, aşk hayatında muvaffakiyete, büyük makama çıkılacağına, sağlıklı yaşamaya işaret eder. Bazen de sorumluluktan dolayı rahatsız olmaya, sıkıntıya yaşantıya, zalim bir kişiye, üzüntü duymaya, ferahının bozulacağına işarettir.

Bu rüyaya daha olumlu yaklaşan rüya yorumcuları şöyle dediler ki, Görülen rüya zorlanarak elde ettiği daha iyi bir hayata, verdiği uğraşların sonunda hasret duyduğu daha çok kazanca, zahmetlerinin meyvesini alarak elde ettiği mevkiye, zorlukların sonrasında hak ettiği ferahlığa işarettir.

Rüyada solucan cinsinden kurt görmek, mal, menfaat, aile ve nefret edilecek bir durum ile tabir olunur. Elbisenin üzerinde kurt gören, mal kazanır. Vücudundan kurtlar döküldüğünü görenin, aile fertleri ve yardımcıları çoğalır. Bir yerde büyük bir kurt görmek, şeref ve makamdır. Etini kurtların yediklerini gören malı sayesinde ailesini ve yardımcılarını geçindirir. Yeşil kurt gören, dindar bir kadınla evlenir.

Rüyada Kıl Kurdu Görmek

Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki, Karın kurdu yani solucan görmek, aile fertlerine, bir rivayete göre, rahatsızlık verecek bir akrabaya delalet eder. Ayaklarının etrafında kurtların toplanmış olduğunu görenin, aile fertleri ve yardımcıları çok olur. Evindeki yiyeceklere kurt düştüğünü görenin ailesi, başkalarının malından geçinir.

Kirmani demiştir ki, Rüyasında toprağı kazanarak solucan çıkardığını gören, toprak sayesinde mal kazanır. Çok sayıdaki toprak solucanın kümeler halinde toplandığını görmek, feyiz, bereket ve büyük servettir.

Rüyasında ağzından ve burnundan solucan çıktığını gören, fena bir iş yapar ve bu sebeple zarara uğrar. İlaç içerek solucan düşürdüğünü gören aile fertlerinden bazılarını evden çıkarır.

]]>
Kıl Kurdu Belirtileri https://www.kilkurdu.com/kil-kurdu-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 23:18:48 +0000 Kıl Kurdu Belirtileri, Kıl kurdu (Enterrobius vermicularis, eskiden, Oxyuris vermicularis), Yuvarlak solucanlar (Nematoda) şubesinden, dünya çapında yaygın bağırsak paraziti olan bir türdür.Kıl kurdu'nu Kıl Kurdu Belirtileri, Kıl kurdu (Enterrobius vermicularis, eskiden, Oxyuris vermicularis), Yuvarlak solucanlar (Nematoda) şubesinden, dünya çapında yaygın bağırsak paraziti olan bir türdür.

Kıl kurdu'nu yine bağırsak paraziti olan ve ondan daha büyük (25 cm) bağırsak solucanı (Ascaris lumbricoides) ile karıştırmamak gerekir.

Yumurtaları 50-60 um uzunluğunda, 20-30 um kalınlığında oval, bir tarafı düz, diğer tarafı ise konveks yapıdadır. Bir başka deyişle asimetrik alips şekillidir. Düz, renksiz ve kalın bir kabuğu vardır. Nesnelerin yapışkan özelliği vardır. Binlerce (ortalama 10.000) yumurtadan oluşan küme çıplak gözle seçilebilir. Yumurtlandığı zaman içinde larva oluşmuştur ya da bazen de embriyo halindedir.

Larvaları, beyaz veya kremsi renktedir. Konakçının vücudunda 140-150 um uzunluğuna kadar büyür.

Erişkin kurdun, vücudunu örten kutikula ön uçta genişlemiş ve yassılaşıp şişebilen bir hal almıştır. Bu kutikula kalınlaşması enine çizgili bir görüntü arz eder. Ağız üç dudakla çevrilmiştir. Yemek borusunun arka ucu, içerisinde bir diş aygıtı bulunan geniş bir bulbus halindedir. Küçük ve beyaz renklidir. Dişileri erkeklerinden daha büyüktür. Dişileri 10, erkekleri 3 mm boyundadır. Erkekte arka uç küt ve ventrale doğru kıvrıp olup, bir adet çiftleşme spikülü bulunur. Dişilerin arka kısmı ise uzun ve sivridir.

Kıl Kurdu Tanısı

Kesin tanı yumurtaları veya parazitin kendisinin görülmesi ile konur;

Selofan bant testi, Kıl kurtlarına yönelik en kesin sonuçlar veren test, dünya çapında yaygın olan selofan bant testidir. Dişi parazitler anüsten dışarı çıkarak perianal bölgeye yumurtlamaları nedeniyle bu yöntemle tanı yapılmaktadır. Doktorunuz, anüsünüzün etrafındaki deriye şeffaf bir plastik bant bastıracak, ardından mikroskop altında bu bantta kıl kurdu yumurtaları incelemesi yapacaktır. Parazit genellikle gece yumurta yaptığından ötürü, sabahları dışkınızı çıkarmadan veya banyo yapmadan önce ilk iş kendinizi test ederek iyi bir numune elde edebilirsiniz. Anüsünüze bir parça şeffaf plastik bant yapıştırın, daha sonra numunenizi doktorunuza götürün. Teşhisin konması için çok sayıda bant numunesinin alınması gerekli olabilir.

Kurdun doğrudan görülmesi, Bazen anüsünüzün çevresindeki bölgede erişkin bir kurdun görülmesinde olduğu gibi, kıl kurtlarının varlığı daha belirgindir.

Kıl Kurdu Belirtileri

Vücuttaki parazit sayısı, konağın bağışıklık, durumuna bağlı olarak enterobiosis belirti vermeksizin (asemptomatik) olabilir. Anal veya vajinal bölgede kaşıntı en sık rastlanan belirtidir. Burun kaşıntısı, ağızdan gece salya akması, diş gıcırdatma, huzursuzluk, uykusuzluk, aralıklı karın ağrısı ve bulantı gibi çeşitli belirtilerle karşımıza çıkabilir.

Kıl kurdunun en sık belirtisi, Burunda, makatta kaşıntı, karın ağrıları, geçici ishaller, her zamankinden daha kokulu, daha yumuşak veya keçi pisliği gibi dışkılama, şiddetli Gaz dönemleri, iştahsızlık veya aşırı yeme (ama kilo alamama), sabah bulantıları, diş gıcırdatma, Ağız kokusu, vücutta kaşıntılı döküntüler, ağız çevresinde soluk bölgeler.

Bu belirtilerden 2 veya daha fazlası bulunan kişiler gatiada parazit tahlilini yaptırmalı, çıkmasa da üst üste tekrar baktırmalıdır. (Bu parazitte bant yöntemiyle yapılan tahlilden daha çok sonuç alınmaktadır.)

Kıl Kurdu Belirtileri

Kıl Kurdu Önleme

Kıl kırdu enfeksiyonları en yaygın olarak, parazit yumurtalarının bulaştığı parmaklar aracılığı ile yayılır. Enfeksiyon kapma ve yayma riskini azaltmak için, Tırnaklar kısa tutulmalı, dışkıya el sürülmeden temizlik yapılmalı, umumi musluklarla fazla temastan kaçınılmalı, mümkünse sıvı sabun kullanılmalıdır. Kıl kurtları enfeksiyon bulaştırma yetilerini yüzeyde haftalar boyunca koruyabildiklerinden ötürü, yatakları yıkayın ve banyoları d]]> Kıl Kurdu Nasıl Dökülür https://www.kilkurdu.com/kil-kurdu-nasil-dokulur.html Sat, 08 Dec 2018 23:38:59 +0000 Kıl kurdu nasıl dökülür, Kıl kurtlarının dökülmesi için gerek tıbbi, gerekse bitkisel olarak pek çok alternatif çözüm yolu vardır. Genel olarak hastalığın ilk belirtisi karın ağrısı ile başlamakta ve ardından kişiler Kıl kurdu nasıl dökülür, Kıl kurtlarının dökülmesi için gerek tıbbi, gerekse bitkisel olarak pek çok alternatif çözüm yolu vardır. Genel olarak hastalığın ilk belirtisi karın ağrısı ile başlamakta ve ardından kişilerde kilo kaybı görülmektedir. 


Kıl kurtlarının dökülmesi için ilk olarak hastalığın kesin tanısının koyulmuş olması gerekir. Ardından kıl kurdu vakası olan kişinin yaşam gösterdiği evde bulunan tüm şahıslar ciddi derece de risk altındadır ve hepsinin tedaviye dahil olması kurtlarının yaygınlaşmaması açısından önem arz etmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olan kıl kurtlarının başarı bir şekilde dökülmesinin ardından tekrar oluşması mümkündür.

Kıl kurdu, tıp içerisinde bağırsak kurtları, tenya düzensiz beslenen veya hijyenik ortamda bulunmayan kişilerde oluşması çok yüksek olan ve kendiliğinden çoğalma gösteren parazitlerdir. Kıl kurtlarının evde bir kişide bulunması demek ev halkından diğer kişilerde de var olduğu anlamına gelir. Bu kıl kurtları bulaşıcı oldukları için hastalığın tedavisinde ev halkının da tedbir amaçlı kontrol ve tahliller yaptırması oldukça mühimdir.  

Kıl kurdunun Dökülmesine faydalı olan ilaçlar;
 • Andozol
 • Sitrax
 • Yomesan
 • Kontil
 • Molit
 • Nidazol bu ilaçların alınması ve kullanılması için doktor izni olması gerekir. Düzenli bir kontrol sonrasında doktorunuz sizin için en uygun ilacı verecektir. 
Kıl kurtlarının dökülmesi için alternatif çözümler;
 • Kıl kurtlarının dökülmesi için ilk olarak ilaç tedavisine başlanması gerekir. Ardından hasta nar ekşisi bitkisinin kök kısmını bir suyun içerisinde kaynatmalı ve aç karnına bir kaç gün içmelidir. 
 • Sarımsağın içerisinde bulunan inanılmaz etkenler pek çok hastalığa iyi geldiği gibi kurtların dökülmesinde de ciddi şekilde fayda göstermektedir. Özellikle gece yatmadan önce kıl kurdu olan kişinin sarımsak yutması önerilir. 
 • Her sabah aç karnına birer avuç kabak çekirdeği yenilmelidir

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür
Diğer alternatif çözümler ise;
Soğan, kuşkonmaz, süt, sirke, zeytinyağı, patlıcan unu, sarımsak ve havuç kıl kurtlarının dökülmesi için gerekli olan ana malzemeler bu şekildedir.

 • Soğanı ezelim ve rendelenmiş havuç ile birlikte derin bir tencerenin içerisine alalım ve su ile kaynatın. Kaynamış olan suyu alın ve içerisine sirke ilavesi yapıp karıştırın. Hazır hale gelmiş olan bu sıvı karışımı hastalığın olduğu dönemlerde makat kısmına sürün ve günde iki kere olmak üzere bu suyla makatı yıkayın. 
 • Zeytinyağı ve kuşkonmaz bir havanın içerisinde dövülür ve elde edilen ezilmiş karışım patlıcan unu ile karıştırılıp homojen bir kıvam elde edene dek süt ile karıştırılır. Hazır hale gelmiş olan krem hastalığın olduğu dönemlerde günaşırı makat kısmına sürülmesi gerekir.
 • Sarımsaklar havanın içerisinde tuz eklenmeden dövülür ve süt ilesi yapılarak pişirilir. Bu sarımsaklı süt her gün gece yatmadan önce bir fincan olacak şekilde içilmesi gerekir. Kıl kurtlarının ve makat kısmına bıraktıkları yumurtaların dökülmesi için bu alternatif çözüm yollarının denenmesinde fayda olacaktır. 
]]>
Kıl Kurdu İlaçları https://www.kilkurdu.com/kil-kurdu-ilaclari.html Sun, 09 Dec 2018 18:14:37 +0000 Kıl kurdu ilaçları konusunda öncelikle kıl kurdu hakkında bilgileri bilmemizde fayda bulunmaktadır. Kıl kurdu, erkekleri 3 mm, dişileri 10 mm boyunda olan ip şeklinde olan nematodlar grubundan bir bağırsak parazitidir. Ara ko Kıl kurdu ilaçları konusunda öncelikle kıl kurdu hakkında bilgileri bilmemizde fayda bulunmaktadır. Kıl kurdu, erkekleri 3 mm, dişileri 10 mm boyunda olan ip şeklinde olan nematodlar grubundan bir bağırsak parazitidir. Ara konağı olmayan kıl kurdu insana özgü bir parazit çeşididir. Kalın bağırsakta özellikle çekum ve rektum bölgesinde nadiren de ince bağırsağın son kısımlarında yaşayarak enterobiosise neden olmaktadır.

Kıl Kurdu Neden Olmaktadır

Oto enfeksiyon yoluyla bulaşan kıl kurdu insandan insana bu yolla bulaşmaktadır. Bulaşan dişi ve erkek yumurtalar barsakta çiftleşir ve gece uykudan 2-3 saat sonra makat bölgesine gelerek yumurtalarını bırakırlar. Ortalama 6 saat sonra yeni yumurtalar açılır ve yeni parazitler böylelikle ortaya çıkmış olur. Oluşan yeni parazitler tekrar barsağa gelerek erişkin hale döner ve tekrar çiftleşme  işleminden sonra yine yumurta bırakmak için makat bölgesine gelirler. Parazitin tedavisi yapılmadıkça bu kısır döngü sürekli hayat boyu devam etmektedir.

Anüsün etrafındaki alanda yumurta bırakan erişkin kıl kurtları bu işlemi gerçekleştirirken bazen bu bölgede aşırı kaşıntı meydana gelmektedir. Kaşıntılı bölge kaşındığı zaman parmaklara takılan mikroskobik boyuttaki yumurtalar besin, sıvı veya başka insanlara aktarılır ve kaşıyan kişi parmağını ağzına götürdüğünde oto enfeksiyon kendi kendine paraziti tekrar bulaştırmış olur.

Kıl kurdu yumurtalarının makat bölgesinde ve barsaklarda haftalarca yaşama özelliği bulunmaktadır. Yumurtanın kıl kurdu olan kişinin ağzına, yumurta bulaşmış içecek, besin veya eller yoluyla bulaşması halinde enfeksiyon başlamaktadır.

Kıl Kurdu İlaçları

Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir

Vücutta parazit olup olmadığı konağın  bağışıklık durumuna bağlı olarak belirti vermeden olabilmektedir. Vajinal ve anal bölgede kaşıntı olması en sık rastlanan belirtiler arasında yer almaktadır. 

 • Ağızdan gece salya akması,
 • Diş gıcırdatma,
 • Huzursuzluk, 
 • Uykusuzluk,
 • Aralıklı karın ağrısı, 
 • Burun kaşıntısı ve bulantı gibi çeşitli belirtiler meydana gelebilmektedir.

Kıl Kurdu Tedavisinde Uygulanan Tedavi Yöntemi ve Kıl Kurdu İlaçları Nelerdir

Vücutta hafif bir kıl kurdu enfeksiyonun herhangi bir belirti vermeyebilir ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyulmamaktadır. Özellikle çocuklarda hafif kıl kurdu vakası gerçekleşmekte ve parazitin tekrar anüse gelmemesiyle bu durum yinelenmediğinden kolayca atlatılmaktadır. Eğer bu belirtilerden bir ya da birkaçı birden gerçekleşiyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Kıl kurdu enfeksiyonların ilaçlarla etkili bir biçimde  tedavi edilmektedir. İlaç olarak;

 • Piperazine Citrate(Siropar, Hemicid, Pipor),
 • Mebendazol(Vermox, Vermazol, Versid),
 • Pyrantel Pamoat,
 • Pyrivinium Pamoate(Pirok, Piramon)

Olarak kullanılmaktadır. İlacın alındığı gün çarşaflar kaynatılırsa, iç çamaşırları kızgın ütüyle ütülenirse tedavi başarısı artmaktadır. Tedavi yapılırken bütün aile bireylerinin ele alınıp tedavi edilmesi de oldukça önemlidir.

Kıl Kurdu Oluşumu Nasıl Önlenmektedir

Parmaklar yoluyla diğer kişilere ve kıl kurdu bulunan kişilerin kendilerine enfeksiyonu bulaştırma riski daha çok olacağından el temizliği ve hijyeni çok önemli olmaktadır. Tırnakların kısa tutulması, iç çamaşırların düzenli olarak değiştirilmesi, dışkıya el sürülmeden temizlik yapılması, çarşafların, yatakların ve banyoların düzenli olarak temizlenmesi de oldukça önemli sayılmaktadır.

]]>
Kıl Kurdu Neden Olur https://www.kilkurdu.com/kil-kurdu-neden-olur.html Mon, 10 Dec 2018 01:29:25 +0000 Kıl kurdu her insanda rastlanabilen, dişileri 10, erkekleri ise 3 mm uzunluğa sahip olan ip şeklindeki bağırsak parazitlerine verilen isimdir. Her yaşta görülme olasılığı bulunan kıl kurdu, özellikle 5 ile 14 yaş arasında daha Kıl kurdu her insanda rastlanabilen, dişileri 10, erkekleri ise 3 mm uzunluğa sahip olan ip şeklindeki bağırsak parazitlerine verilen isimdir. Her yaşta görülme olasılığı bulunan kıl kurdu, özellikle 5 ile 14 yaş arasında daha fazla görülme olasılığı taşımaktadır. Toplumda sık olarak rastlanabilen bir rahatsızlık olan kıl kurdu, kişiden kişiye değişebilmekte ve farklı belirtiler gösterebilmektedir.

Kıl Kurdu Neden Olur
 • Ailevi nedenlere bağlı olarak, kişilerde genetik bir şekilde kıl kurdu olması muhtemeldir.
 • Çevresel faktörler nedeniyle kıl kurdu oluşabilmektedir. En önemli nedenlerden birisi ise kirli koşullarda beslenmenin kıl kurdu oluşumuna sebep olmasıdır.
 • Kıl kurdu kişilerin bünyelerine bağlı olarak ta oluşabilmektedir. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmayan bireylerde, bünyesi zayıf kişilerde ve bazı mikrobik rahatsızlıkları bulunan bireylerde kıl kurdu oluşması sık görülmektedir.

Kıl Kurdu Oluşumu
Kıl kurdu insandan insana ya da oto enfeksiyonla kişilere kolayca bulaşabilen bir parazittir. Geceleri saat 2-3 gibi dişi erişkin kıl kurtları anüsten dışarı çıkarak binlerce yumurtayı makat civarına bırakmakta ve kısa süre içerisinde ölmektedirler. Bırakılan bu yumurtalar yaklaşık olarak 6 saate yakın bir sürede bulaşıcı özellik kazanarak yaygınlaşmaktadır. Kıl kurtları kişilerin iç çamaşırlarına dökülmekte ya da yatağa bulaşmaktadır. Ayrıca kişiler tuvalet esnasında makatlarını temizlerken oluşan kaşıntı sırasında bu kurtları tırnak aralarına aldıklarının farkında bile değildirler. Bu nedenle kıl kurtları çocuktan çocuğa kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Kıl kurdunun iç çamaşırlarında, yatak ve çarşaflarda bulunan yumurtaları, oda sıcaklığında yaklaşık olarak 2-3 hafta canlı kalabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca kıl kurdu başkasının yediği içtiği yiyecekler, ya da kullandığı eşyalar yoluyla da ağızdan ağızdan bulaşma özelliği taşıyan enfeksiyonlara sahiptir. 

Kıl Kurdu Neden Olur
Kıl Kurdu Belirtileri
 • Sıklıkla görülen karın ağrıları, özellikle de aç kalındığında başlayan kramplar kıl kurdunun en belirgin özelliğidir.
 • Çok fazla gaz çıkarma,
 • Sık sık ishal durumunun görülmesi,
 • Dışkıyı keçi dışkısına benzer şekilde yapar hale gelme,
 • Burun kaşıntısı oluşumu,
 • Anüste meydana gelen kaşıntıların artması,
 • Kişinin ağzından özellikle geceleri yastığa salya akması,
 • Kişinin zayıf kalması ve kilo alamaması, 
 • Sabahları mide bulantısı ve kişinin ağzında oluşan kokular,
 • Vücutta aşırı kaşıntılar meydana gelmesi kıl kurdu belirtileri arasında yer almaktadır.
Kıl Kurdundan Korunma Yolları
Kıl kurdu oluşumunu engellemenin ilk yolu özellikle çocuklarda dengeli ve temiz beslenmeye dikkat edilmesidir. Bunun nedeni ise kıl kurdunun daha çok çocuklarda oluşmasıdır. Yaşanılan çevrenin ve kişinin özel temizliğinin çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Özellikle alkol, sigara ve sigara içilen dumanlı ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Kişinin ailesinde daha önce kıl kurdu oluşumu var ise mutlaka bir doktor muayenesinden geçmesi önlem alınabilmesi açısından faydalı olacaktır. Evlerde banyo ve tuvalet temizliğine çok dikkat edilmeli, özellikle kişilerin özel hijyen ve bakımlarına özen göstermeleri gerekmektedir.
]]>
Kıl Kurdu Bitkisel Tedavisi https://www.kilkurdu.com/kil-kurdu-bitkisel-tedavisi.html Mon, 10 Dec 2018 08:26:23 +0000 Kıl kurdu diğer ismiyle ''bağırsak kurdu'' olarak da bilinen bağırsak parazitlerinin yol açtığı bir rahatsızlıktır. Kıl kurdu dünyanın her yerinde görülebilen, özellikle de 5-14 yaş arası çocuklarda daha sık karşılaş ''bağırsak kurdu'' olarak da bilinen bağırsak parazitlerinin yol açtığı bir rahatsızlıktır. Kıl kurdu dünyanın her yerinde görülebilen, özellikle de 5-14 yaş arası çocuklarda daha sık karşılaşılan bir parazit türüdür. Kıl kurdunun insanlara bulaşma yolları ağız ve insan ya da hayvan dışkılarıyla temas edilmesi olduğu gibi, korunma yolları ise temizliğe ve hijyene önem verilmesidir. Kıl kurdu bulunan kişinin iç çamaşırları günde en az 2 defa değiştirilmeli, sıcak suda yıkanmalı ve sıcak bir ütü ile ütülenerek korunmalıdır. Bunun yanında kıl kurdu için bitkisel tedavi yöntemlerinin uygulanması da etkili olacaktır.

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kıl kurdu olan hastalara öncelikli olarak bazı ilaç yoluyla ve korunma yoluyla uygulayabileceği yöntemler uygulanabilir. Eğer sorun çok ileri bir hale gelmediyse kıl kurdu, bitkisel tedavi yöntemleri uygulayarak kolay bir şekilde çözüm bulunabilmektedir. Aşağıda belirteceğimiz bitkisel kürler sayesinde kıl kurdunu yok etmeyi ve bu sorunu kalıcı olarak ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz.
Malzemeler:
 • 1 adet havuç ve 1 adet soğan,
 • Kuşkonmaz,
 • Patlıcan unu,
 • Sarımsak,
 • Zeytinyağı,
 • Sirke ve süt.
Hazırlanışı ve Uygulanışı:
 • Havuç rendelenerek soğan ile birlikte bir tencere içerisinde bir miktar su ile kaynatılır. Daha sonra havuç ve soğan süzülerek kalan suya sirke ilave edilir. Elde edilen bu su karışımı kıl kurdu bulunan kişinin makat bölgesinin yıkanması için günde 2-3 defa kullanılabilir.
 • Kuşkonmaz bir kabın içerisinde dövülür ve içerisine zeytinyağı ilave edilir. Elde bu karışımın üzerine patlıcan unu eklenerek merhem kıvamına gelinceye kadar süt ilave edilerek karıştırılacak. Merhem kıvamında hazırlanan bu karışım günde 1 defa makat bölgesine sürülerek rahatsızlık giderilinceye kadar kullanılacaktır.
 • Sarımsakları iyice döverek süt ilave edip pişiriniz. Daha sonra bu karışımı süzerek,yatmadan önce hastaya bir fincan içmesini sağlayın.
 • Kıl kurdu bulunan kişinin makat bölgesi her gün sirkeli su ile yıkanarak hijyen sağlanmalıdır.
Kıl Kurdu Bitkisel Tedavisi
Kıl Kurdu Bitkisel Tedavisi İçin Öneriler
Ekşi nar kökünün bir tencerede kaynatılıp, aç karnına her sabah kıl kurdu bulunan kişiye içmesi için kullanılması faydalı bir yöntemdir. Bağırsak kurtlarını dökmek için çiğ sarımsak tüketmek çok faydalıdır. Sarımsak çok etkili bir antiseptiktir, özellikle çiğ tüketilmesi bağırsak kurdu tedavisinde en çok kullanılan bitkisel yöntemlerden biridir. Kıl kurdu bitkisel tedavisi için uygulanabilecek en doğal ve en kolay yöntemlerden birisi hastanın her sabah aç karnına bir avuç kabak çekirdeği tüketmesi ve kısa bir süre sonra bir fincan süt içmesidir. Birçok hastalığa şifa olarak bilinen sinameki bağırsak kurtlarının dökülmesinde de çok etkilidir. Sinameki kaynatılarak içerisine bir tatlı kaşığı bal eklenip her gün 1-2 bardak içilmesi, kıl kurdu dökmeye birebirdir. 
]]>
Çocuklarda Kıl Kurdu https://www.kilkurdu.com/cocuklarda-kil-kurdu.html Mon, 10 Dec 2018 22:20:54 +0000 Çocuklarda kıl kurdu, bağırsaklarda var olan parazitler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Parazitler nedeni ile oluşan kıl kurdu, insan vücudundaki kan ve besinler sayesinde yaşamını sürdüren canlılar Çocuklarda kıl kurdu, bağırsaklarda var olan parazitler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Parazitler nedeni ile oluşan kıl kurdu, insan vücudundaki kan ve besinler sayesinde yaşamını sürdüren canlılardır. Çocuklarda yaygın bir şekilde görülen bu parazitlerin bulaşıcı özellikleri vardır. Parazitlerin en yaygın olarak ortaya çıkan türü kıl kurdudur. Kıl kurdu çok çabuk bulaşsa da tedavisi oldukça kolay yapılabilen bir parazit türüdür.

Bağırsak solucanları oldukça bulaşıcı bir yapıya sahip olduğu için, çocukların oyun oynağı mekanlardan, çocuğun tırnaklarının arasından kolaylıkla vücuda girebilir. Ortalama 0.5 mm boyutlarında, beyaz ve ipe benzer yapıda olan kıl kurtları bağırsaklarda yaşar ve anüsün dışında bulunan deriye yumurta bırakarak canlılığını yitirir. Kıl kurdu yumurtadan çıkarken  aşırı kaşıntıya yol açar.

Çocuk kaşınan bölgeyi kaşır ve ellerinin hijyenini sağlamadan ağzına götürürse, kıl kurduna ait yumurtalar sindirim sistemine kadar ulaşır ve olgunlaşır. Yumurtalar kola kolay canlılığını yitirmez. Ev ortamında, yatakta ve yatak çarşaflarında uzun süre canlılığını koruyabilir.

Kıl Kurdu Belirtileri:

 • Anüs ve popoda özellikle geceleri daha şiddetli olan kaşıntı
 • Uyku düzensizlikleri
 • Huzursuzluk
 • Özellikle kız çocuklarda idrar yaparken yanma ve kaşıntı hissi

Çocuklarda kıl kurdu bazen bu tür belirtiler verebileceği gibi bazen herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Dişi kıl kurdu gece uykusundan yaklaşık 2 saat sonra anüsten dışarı çıkarak anüsün çevresine birçok yumurta atar ve kısa bir müddet sonra ölür. Dişi kıl kurdunun attığı yumurta 6 saat içinde bulaşıcı bir etki kazanır. İç çamaşırına, yatağa ve kaşındığı takdirde el ve tırnak aralarına bulaşır. Bu nedenle de kıl kurdunun sürekli bulaşma ve çocuktan çocuğa geçme olasılığı oldukça fazladır. Kıl kurdunun oda sıcaklığında canlı kalabilme süresi yaklaşık 3 haftadır. Çıplak göz ile fark edilebilen kurtlar mutlaka mikroskop yardımı ile incelenmeli ve gerekli tedaviye başlanmalıdır. Çocuklarda oluşan kıl kurdu tedavisinde ailenin toplu bir şekilde tedavi edilmesi kıl kurdunun tekrar nüksetmesini önleyecektir.

Çocuklarda Kıl Kurdu

Çocuklarda Kıl Kurdu Tedavisi:

Çocuklarda kıl kurdu nedeni ile oluşan enfeksiyonlar genellikle çok şiddetli değildir ve doktorun reçete edeceği ilaç ile kolaylıkla temizlenebilir. Çocuğun dışkısı dikkatli bir şekilde gözlemlendiğinde kıl kurdu kolaylıkla fark edilebilir. Parazit ile mücadele edebilmek için ailenin toplu bir şekilde tedaviye dahil olması gerekir. Bu nedenle kıl kurdu için doktorun reçete ettiği ilacı bütün aile kullanmalıdır.

]]>
Kıl Kurdu https://www.kilkurdu.com/kil-kurdu.html Tue, 11 Dec 2018 11:09:02 +0000 Kıl kurdu, iplik şeklinde hareketli bir bağırsak parazitidir. Genelde 5-14 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Okul, yurt gibi kalabalık ortamlarda yaygındır ve zararsız olduğu bilinmektedir. Kıl kurdu erkeklerde 2-6 mm bay Kıl kurdu, iplik şeklinde hareketli bir bağırsak parazitidir. Genelde 5-14 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Okul, yurt gibi kalabalık ortamlarda yaygındır ve zararsız olduğu bilinmektedir. Kıl kurdu erkeklerde 2-6 mm bayanlarda ise 12 mm uzunluğundadır. Kıl kurdu hastalığına yakalanmış kişiler gece uyuduktan 2-3 saat sonra anüsten çıkarak makat civarına binlerce yumurta bırakır ve kısa süre içinde ölürler. Yumurta 6 saat içinde bulaşıcı özelliğini taşır. İç çamaşırlarında ve oluşturduğu kaşıntı hissi ile tuvalet sonrası makat temizliği esnasında kişinin tırnaklarına geçer. Kıl kurdu oda sıcaklığında 2-3 hafta canlı kalabilir. Çamaşırlarda ve yataklarda yumurta bulunduğunda bulaşma oranı çok yüksektir. Vücudun kaşınan yerlerini elle kaşıyıp ağza temas ettirildiğinde yumurta vücuda tekrar bulaşmış olur.

Kıl Kurdunun Belirtileri
 • Sürekli karın ağrısı, 
 • gaz sancısı, ishaller, 
 • dışkıda yumuşama, 
 • burun kaşıntısı,
 • makatta kaşıntı, 
 • diş gıcırdatma, 
 • ağızdan sıvı gelmesi, 
 • ağız kokusu, 
sabah uyanıldığında mide bulantısı ve vücut kaşıntısı kıl kurdu hastalığının belirli özelliklerindendir. Bu belirtilerin bir veya bir kaçı kişide mevcut ise hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Kıl Kurdu
Kıl Kurdu Tedavisi

Kıl kurdu hastalığına yakalandıklarını düşünen kişiler hastaneye giderek parabandını makat girişine yapıştırıp çekerek parazitoloji labaratuvarına götürürler. Yapılan mikroskopik incelemede limon görünümünde yumurtalar tespit edilirse hastaya ve çevresinde yakın temasta olduğu kişilere tedavi başlanır. Kıl kurdu 1-2 günlük tedavilerle iyileşir ve 15 gün sonra tekrar tedavi görmesi önerilir.

Kıl kurdu hastalığına yakalanmamak için şunlar yapılmalıdır:
 • Şüpheli sular içilmemeli ve sebze, meyveler bol suyla yıkanmalıdır.
 • Dışarıda temiz ve hijyenik olmayan yerlerde yemek yenmemeli.
 • Çiğ et tüketilmemeli.
 • Tırnaklar kısa olmalı ki tuvalette makat temizliğinde yumurtalar bulaşmasın.
 • Özellikle içi çamaşırlar kaynatılmalı ve ütülenmeli.
 • Tuvaletten sonra eller mutlaka yıkanmalı.
 • Tedavi sırasında sık sık iç çamaşırı değiştirmek gerekir.
]]>